Projekty domów

Projekty domów

Partnerzy

Menu

 

Lumina

Autor: ARTUR WÓJCIAK

Energetyczny potencjał Lumina house to krok w kierunku zrównoważonego sposobu budowania i użytkowania domów jednorodzinych. Wykorzystując elementy takie jak kolektory słoneczne VELUX, naturalną wentylację dzięki oknom połaciowym VELUX, ogrzewanie podłogowe oraz dobrą izolację, powstał projekt energooszczędnego i współczesnego domu.

Dom Lumina spełnia wymagania niskoenergetycznej klasy 1, co stanowi 50% zużycia energii w tradycyjnym budynku mieszkalnym.

Łączne zużycie energiikWh/m² rocznie
Klasa 1 niskiego zużycia energii40,1
Klasa 2 niskiego zużycia energii57,4
Wymaganie minimalne80,2
Obliczenia dla LUMINA39,7
(Obliczenia przeprowadzono z wykorzystaniem programu komputerowego Be06. Pozwalają one na ocenę efektywności energetycznej budynku w oparciu o warunki klimatyczne występujące w Danii i przepisy obowiązujące w tym kraju. )

Kolektory sloneczne

Światło słoneczne dzięki kolektorom słonecznym o południowowschodniej ekspozycji, dostarcza mieszkańcom taniej i naturalnie pozyskiwanej energii, wykorzystywanej do ogrzewania wody na potrzeby domowników. 45 stopniowe nachylenie dachu zapewnia wysoką wydajność tego rozwiązania.

Niskoemisyjne powłoki

Nieprzyjemnego przegrzania budynku w czasie lata można zaś uniknąć dzieki pokryciu okien niskoemisyjną powłoką, w połączeniu z naturalną wentylacją.

Wentylacja

Dostarczanie świeżego powietrza poprzez pionowe okna w elewacji oraz prowadzenie powietrza wywiewanego przez umieszczone wysoko okna połaciowe zapewniają skuteczną wentylację powietrza. Rozmieszczenie okien w domu Lumina zostało tak dobrane, aby dzięki efektowi komina, umożliwić ochładzanie budynku latem.

wróć do góry© 2008 Grupa Archipelag, Wszystkie prawa zastrzeżone. Wykonanie: ImpactMedia.