Projekty domów

Projekty domów

Partnerzy

Menu

 

Lumina

Autor: ARTUR WÓJCIAK

Projekt Lumina House przewiduje wykorzystanie dostępnych na polskim rynku technologii i materiałów budowlanych, zwracając jednocześnie uwagę na fakt, że ich optymalne i właściwe zastosowanie pozwala stworzyć budynek o bardzo dobrych wskaźnikach określających walory jego energooszczędności . Dokumentacja techniczna domu powstała przy konsultacji i współpracy Politechniki Wrocławskiej oraz Narodowej Agencji Poszanowania Energii.

Projekt w sposób optymalny łączy działanie wielu nowoczesnych systemów, które pozwalają nie tylko oszczędzać energię, ale również pozyskiwać ją ze źródeł odnawialnych.

ZALETY I INNOWACYJNOŚĆ

Lumina to projekt domu niskoenergetycznego, który ma na celu propagowanie wśród indywidualnych inwestorów nowoczesnych rozwiązań w budownictwie i skupienie uwagi nie tylko na komforcie życia mieszkańców danego obiektu, ale również na ekologii - udowadnia, że korzystanie z nowoczesnych technologii i systemów oraz dobre i przemyślane ich wykorzystanie jest dostępne dla średniozamożnego inwestora, który inwestuje, aby móc później tanio i komfortowo eksploatować. Wszelkie rozwiązania technologiczne i współdziałanie nowoczesnych systemów zostało opracowane przy współudziale ekspertów i doradców technicznych w danych dziedzinach.

Lumina jest projektem, który ma na uwadze wszystkie najistotniejsze warunki, które należy spełnić, aby osiągnąć jak najlepsze parametry energooszczędności i komfortu:

 • prosta bryła budynku na planie prostokąta przekryta dwuspadowym dachem, bez zbędnych wykuszy i lukarn, które mogłyby stanowić dodatkowe „słabe punkty" w budynku gdzie występują mostki termiczne i są możliwe straty ciepła;
 • optymalne usytuowanie przeszkleń w budynku tak, aby od strony najmocniej nasłonecznionej pozyskiwać energię słoneczną do wnętrza, a po stronie najbardziej „chłodnej" nie pozwalać na jej straty;
 • wykorzystanie elementów konstrukcyjnych pozwalających na dodatkową ochronę cieplną budynku;
 • konstrukcja budynku pozwala na dowolną aranżację wnętrza poprzez likwidację lub przesunięcia ścian działowych – wewnątrz budynku nie zaprojektowano ścian konstrukcyjnych;
 • projekt zakłada szczególną dbałość o ochronę cieplną budynku poprzez jego izolację, szczelność i eliminację mostków termicznych opracowaną w detalach architektoniczno-budowlanych.

WYKORZYSTANE TECHNOLOGIE I SYSTEMY

W projekcie architektoniczno-budowlanym zastosowane zostały :

 • Ściana dwuwarstwowa z podziałem na część nośną i izolacyjną

Ściany w domu „Lumina” zaprojektowane zostały jako dwuwarstwowe w „systemie 20 cm” firmy Xella. Warstwa konstrukcyjna ścian zewnętrznych to beton komórkowy, a ściany wewnętrzne zostały zaplanowane z cegły wapienno-piaskowej. Takie połączenie pozwala dobrze wykorzystać właściwości tych materiałów. Ytong jako beton komórkowy izoluje budynek termicznie, a silka jako materiał o dużej gęstości akumuluje ciepło i stanowi dobrą przegrodę akustyczną między pomieszczeniami. Dla dobrej akumulacji ciepła na ścianach wewnętrznych zastosowano materiały o dużej gęstości.

Wykorzystane w Luminie produkty Xella:

 • do budowy ścian zewnętrznych – do konstrukcji – bloczki Ytong PP2/0,4 (24 cm);
 • do budowy ścian zewnętrznych: Bloczki Silka E24/E12 (24 cm/12 cm),
 • strop systemowy powstanie z płyt stropowych Ytong (24 cm).

www.xella.pl

Xella Polska sp. z o. o.

Producent materiałów budowlanych i surowców.

 • Tynki gipsowe

Wewnątrz domu zastosowano tynki gipsowe firmy MAXIT, natomiast w strefie dziennej, gdzie kuchnia jest połączona z pokojem dziennym i jadalnią – tynki pochłaniające zapachy firmy MAXIT.


www.netweber.pl

Saint-Gobain Construction Products Polska sp. z o.o. marka Weber (maxit)

Zajmuje się produkcją materiałów budowlanych z zakresu chemii budowlanej oraz keramzytu.

 • Konstrukcja dachu z elementów drewnianych dwuteowych – możliwość wprowadzenia ocieplenia w przestrzeń konstrukcji dachu.

Konstrukcja więźby w dachu „Luminy”, którego kąt nachylenia to 45 stopni, opiera się na belkach dwuteowych Kronopol BK-D300 mm, BS-D300 mm. Jest to element budowlany z drewna wysoko przetworzonego, o dużej wytrzymałości na obciążenia przy stosunkowo małym ciężarze własnym. Zastosowanie belki dwuteowej w konstrukcji dachu pozwoliło na redukcję mostków termicznych czyli szczelnego ocieplenia połaci dachu.


www.kronopol.pl

KRONOPOL sp. z o.o.

Producent płyt i wyrobów drewnopochodnych.

 • Izolacja termiczna dachu

Do izolacji termicznej dachu w projekcie Lumina wykorzystana zostanie wełna kamienna Rockwool SUPERROCK o grubościach 22cm i 8 cm. Mocowanie izolacji w dwóch warstwach pozwoli na bardzo dokładne ocieplenie połaci dachu nie tylko między krokwiami, ale również dodatkowe docieplenie elementów konstrukcji więźby. Izolację termiczną ścian zewnętrznych zapewnia wełna skalna Rockwool FASROCK-L (20 cm). Jest to materiał powszechnie dostępny a jednocześnie posiada bardzo dobre właściwości izolacyjne, przeciwpożarowe, nie dopuszcza do zawilgocenia ścian i jest bardzo trwały.


www.rockwool.pl

Rockwool Polska sp. z o.o.

Producent skalnej wełny mineralnej.

 • Zastosowanie cokołowych pustaków izolacyjnych – izolacja termiczna między ścianami fundamentowymi a częścią konstrukcyjną ścian zewnętrznych;

Zastosowanie cokołowych pustaków izolacyjnych Isomur ® Plus firmy Stahlton pozwala na zlikwidowanie występującego w tej strefie mostka cieplnego – powoduje zamknięcie przerwy w izolacji termicznej pomiędzy ścianą zewnętrzną a stropem nad piwnicą lub płytą przyziemia. Stosowanie pustaków izolacyjnych wpływa na podniesienie poziomu temperatury powierzchni ścian zewnętrznych w pomieszczeniu znacznie powyżej temperatury punktu rosy (wykroplenie się pary wodnej), ograniczenie ryzyka powstawania zarodników grzybów pleśniowych, poprawienie mikroklimatu w pomieszczeniach, znaczne ograniczenie strat ciepła i obniżenia kosztów ogrzewania pomieszczeń.

Stosując ISOMUR® Plus, można skorzystać z dokładnej metody obliczania zapotrzebowania obiektu na energię cieplną, a zatem oszczędzić kolejne 5 lub nawet 10% wyliczonej wielkości zapotrzebowania energetycznego obiektu. Ma to istotne znaczenie na klasyfikacje obiektu w świetle nowej dyrektywy energetycznej.


www.stahlton.pl

STAHLTON Polska Sp. z o.o.

Producent i dostawca produktów służących do eliminacji mostków cieplnych.

 • Izolacja termiczna podłogi na gruncie dwoma warstwami materiału izolacyjnego z zastosowaniem przesunięcia płyt – uniknięcie mostków termicznych na spoinach;

Lumina jest domem niepodpiwniczonym zaprojektowanym na planie prostokąta. Płyta betonowa na gruncie została ocieplona 20 cm warstwą polistyrenu ekstrudowanego URSA XPS N-III-L (2 x 10 cm). Płyty mają być przesunięte względem siebie tak, aby uniknąć mostków termicznych na spoinach między nimi. Izolacja płyty fundamentowej jest bardzo istotna, gdyż nieocieplenie tego elementu powoduje dużą utratę ciepła z budynku. Użyte płyty XPS są tylko materiałem trwałym i wytrzymałym na ściskanie.


www.ursa.pl

Ursa Polska sp. z o.o.

Podstawowe produkty w ofercie firmy to wełna mineralna i polistyren.

 • Zastosowanie energooszczędnych okien oraz ram izolacyjnych;

Okna pionowe w Luminie mają nie tylko dostarczać odpowiednią ilość światła do budynku, ale również minimalizować utratę ciepła z wnętrza budynku przez te elementy. Bardzo ważne jest właściwe usytuowanie budynku względem stron świata, tak aby od strony najbardziej nasłonecznionej pozyskiwać energię słoneczną do wnętrza, a po stronie zacienionej chronić budynek przed jej utratą.
Zastosowane w projekcie Lumina okna pionowe i drzwi zewnętrzne w technologii firmy Schüco mają bardzo dobry współczynnik przenikania ciepła dla profili aluminiowych. Ochronę od nadmiernego nasłonecznienia, zwłaszcza w okresie letnim, stanowić będą zewnętrzne przesuwne żaluzje z możliwością automatycznego sterowania.


www.schueco.pl

Schüco International Polska sp. z o.o.

Producent kompletnych systemów z aluminium, tworzywa sztucznego i stali - okien, drzwi, fasad, ogrodów zimowych, a także systemów solarnych.

W oknach pionowych i drzwiach zewnętrznych projektu Lumina zastosowano szyby firmy Glaspol. Są to szyby zespolone, dwukomorowe o bardzo wysokich parametrach izolacyjności termicznej.


www.glaspol.com

Glaspol Saint-Gobain

Producent szkła budowlanego.

 • Projekt montażu okien w warstwie zewnętrznej izolacyjnej – uniknięcie mostków termicznych na styku okien i muru;
 • Zastosowanie materiału o dużej gęstości na ściany wewnętrzne dla dobrej akumulacji ciepła.

 

DO PRZEWIDZIANYCH SYSTEMÓW NALEŻĄ:

 • System solarny do ogrzewania ciepłej wody użytkowej – korzysta z energii słonecznej;

Zastosowano trzy kolektory słoneczne firmy Velux typu CLI SO8 4000 ogrzewają ciepłą wodę użytkową.

W domu Lumina zastosowane zostaną kolektory słoneczne oraz okna dachowe firmy Velux: montowane w ściance kolankowej okno VELUX – WFE M34; okno VELUX – GGL M06, GPL M06 oraz okno VELUX – GGU M06 do pomieszczeń o podwyższonej wilgotności. Okna dachowe w tym projekcie stanowią istotny element architektury budynku, pozwalają na maksymalne wykorzystanie poddasza. Zastosowane w projekcie okna firmy Velux znajdują się na różnych wysokościach względem wnętrz - również okna dachowe montowane w ściance kolankowej w połączeniu z oknami połaciowymi – zatem funkcja otwierania niektórych z nich będzie sterowana automatycznie. Wszystkie okna dachowe będą zaopatrzone w rolety przeciwsłoneczne, które mają za zadanie chronić pomieszczenia budynku przed nadmiernym nasłonecznieniem. Aby zminimalizować ucieczkę ciepła na połączeniach okien z połaciami dachu, zastosowana będzie rama izolacyjna BDX 2000.

Velux
www.velux.pl

VELUX Polska sp. z o.o.

Światowy lider w produkcji okien do poddaszy oraz dostosowanego do nich wyposażenia.

 • Pompa ciepła z pionowymi kolektorami gruntowymi do ogrzewania budynku – korzysta z energii geotermalnej;

W Luminie zastosowana zostanie pompa ciepła z pionowymi kolektorami gruntowymi do ogrzewania budynku korzystająca z energii geotermalnej.
Pompa ciepła będzie nie tylko ogrzewała budynek, ale i chłodziła do w okresie letnim. Będzie to pompa typu WPF-7 o mocy grzewczej Q=7,7kW.


www.stiebel-eltron.pl

Stiebel Eltron Polska sp. z o.o.

Działalność firmy skupia się na produkcji nowoczesnych urządzeń i systemów grzewczych.

Dwie sondy pionowe RAUGEO o długości 80 m każda zostaną dostarczone przez firmę Rehau. Pozwalają one na wykorzystanie najbardziej efektywnego dolnego źródła ciepła oraz są dobrym rozwiązaniem przy ograniczonym miejscu na działce - dzięki małej szerokości głowicy można zminimalizować średnicę otworu wiertniczego. Sondy RAUGEO produkowane są z polietylenu PE100 przy zastosowaniu specjalnej metody zgrzewania co gwarantuje wysoką szczelność zamkniętego układu, można je także łączyć w podwójną sondę w kształcie litery "U".


www.rehau.pl

REHAU Sp. z o. o.

REHAU to wiodąca na rynkach międzynarodowych marka premium, dostarczająca oparte na polimerach innowacje i rozwiązania systemowe dla obszarów budownictwa, motoryzacji i przemysłu.

 • Ogrzewanie podłogowe w Luminie oraz kompletne systemy instalacyjne instalacji wody zimnej i ciepłej zapewni firma TECE.

www.tece.pl

TECE Sp. z o.o.

TECE jest producentem i dystrybutorem innowacyjnych produktów w zakresie techniki sanitarnej i grzewczej.

 • Ogniwa fotowoltaiczne (Schüco) do wytwarzania energii elektrycznej – korzystające z energii słonecznej – system oparty o dwa kolektory słoneczne o łącznej mocy 700 W.
 • wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła – rekuperacja – nie dopuszcza do strat ciepła poprzez wentylację i utrzymuje optymalny mikroklimat wnętrza. Zastosowano centralę wentylacyjną z odzyskiem ciepła AERIS 550 LUXE VV.

www.rekuperatory.pl

Rekuperatory sp. z o.o.

Firma specjalizuje się w dziedzinie wentylacji i odzysku ciepła dla domów jednorodzinnych.

 • Pokrycie dachu – blacha stalowa powlekana

Pokrycie dachu Luminy o kącie nachylenia 45 stopni stanowić będzie blacha stalowa powlekana typu EMKA firmy Plannja. Łączona będzie ona na podwójny rąbek stojący co da gwarancję szczelności całego pokrycia. Właściwości wyjątkowo miękkiej stali EMK pozwolą nam na zrealizowanie bardzo trudnego w tym wypadku zadania - ukrycia rynien w Luminie - rury spustowe SIBA Plannja ze stali STD są ukryte w warstwie ocieplenia ścian zewnętrznych.


www.plannja.pl

Plannja sp. z o.o.

Jedna z wiodących europejskich marek w branży szlachetnych produktów z blach cienkich dla tynku budowlanego.

 • Odzysk wody deszczowej – oszczędza wodę pitną i wykorzystuje deszczówkę do spłukiwania toalet, prac gospodarczych i podlewania ogrodu;

Firma Polska Woda Deszczowa zadba o zagospodarowanie wody „szarej" w Luminie - woda deszczowa z utwardzonych miejsc parkingowych będzie oczyszczana i rozsączana do gruntu, zaś przydomowa oczyszczalnia ścieków to wysokosprawna oczyszczalnia z systemem rozsączania oczyszczonych ścieków do gruntu.


www.powode.pl

Polska Woda Deszczowa sp. z o.o.

Firma kompleksowo zajmuje się problematyką pozyskiwania i przetwarzania wody deszczowej dla potrzeb domu i ogrodu oraz do celów przemysłowych.

 • Kontrola dostępu - system domofonowy audio-video, zapewnia bezpieczeństwo i kontrolę dostępu do budynku.

www.siedle.pl

S. Siedle & Söhne OHG

Producent urządzeń komunikacyjnych przy wejściu do budynku, zintegrowanych skrzynek pocztowych, słupków komunikacyjnych, oświetlenia ogrodowego.

 • System integracji i sterowania budynkiem – system domu inteligentnego – integruje i komunikuje systemy różnych producentów, pozwala na komfortowe i ekonomiczne korzystanie z poszczególnych funkcji, a dzięki współdziałaniu systemów na zmniejszenie zużycia energii.

Firma Microtech zapewni multimedialny system Multiroom. Firma ABB dostarczy system KNX.


www.microtech.com.pl

Microtech International S.A.

Oferta firmy obejmuje kompleksowe systemy automatyki obiektów I instalacji przemysłowych, systemy bezpieczeństwa w obiektach przemysłowych, a także komputerowe systemy zarządzania budynkiem (BMS).


www.abb.pl

ABB Sp. z o.o.

Firma ABB oferuje inteligentny system zarządzania budynkiem ABB i-bus®KNX, który spełnia najwyższe wymagania powalające na optymalizację zużycia energii elektrycznej. Asortyment firmy ABB obejmuje również kompletny program elektroinstalacyjny z wyłącznikami, gniazdami, ściemniaczami i czujnikami ruchu.

 

W zakresie wykorzystanych w projekcie współdziałających nowoczesnych systemów, podejścia projektantów do ekologii, a także do komfortu użytkowania, dokumentacja Luminy jest produktem pionierskim. Zawarte w projekcie rozwiązania służą również energooczędności, osiągając bardo dobre parametry dotyczące przenikalności cieplnej przegród zewnętrznych oraz wskaźników określających zapotrzebowanie budynku na energię. Fakty te zostały potwierdzone Świadectwem Charakterystyki Energetycznej wykonanym przez Narodową Agencję Poszanowania Energii.

wróć do góry© 2008 Grupa Archipelag, Wszystkie prawa zastrzeżone. Wykonanie: ImpactMedia.